Yeni Başlayanlar İçin Dalış Püf Noktaları
Genel

Kaç kişi su altının harika diyarına ilk dalacağı zamanlar heyecanlanmadım diyebilir ki? Denizlerin derinliği, bambaşka canlılar, değişik yer şekilleri, yer çekimsiz ortam… Ama tüm bunlara dalmadan önce kimilerimizin çekinceleri, soruları olmuştur; en azından benim olmuştu, ve o zamanlar “bir liste olsa da okusaydık ya” demiştim. İşte aşağıda kimisi internetten kimisi BÜSAS’lı insanlardan duyduğum “dalış püf noktaları”:

  1. Maske: Buğulanmaya karşı maskeye tükürmek hepimize daha Bebek Havuz’da söylenen bir yöntemdir, işe yaramadığını düşünen varsa bir daha tükürsün! Bunun yanı sıra maskeye diş macunu sürüp bir gece bekletmek; kuru maskeye bebek şampuanı damlatıp bir süre bekletmek gibi çözümler de mevcut.
  1. Dalış elbisesi: Herkes ama herkes dalış elbisesini giyerken yaşadığı işkenceden muzdariptir. El ve ayaklara geçirilen bir plastik torba sizi tüm bu zahmetten kurtarabilir; ve sürtünmenin azalması ile elbise çok daha hızlı giyilebilir.
  1. Dalış bıçağı: Bıçağım olmadan asla diyenler için araba cilası paslanma için birebir denmiş. Denemek lazım tabi.

  1. Dalış eldiveni: Bir önceki gelen grup suyun epey soğuk olduğunu söylüyor ve sizin dalış eldiveniniz yanınızda değil. İnce yünden bir eldiven de işinizi kısmen görebilir! Diğer kumaşların aksine yün tamamen ıslandığı zaman bile elinizi ılık tutacaktır ve neredeyse bir dalış eldiveni gibi iş görecektir.
  1. Dalış başlığı: Kesinlikle daha az üşümenizi sağlayacak harika bir icat ve hali hazırda birçoklarının elbisesinde var! “Dalış sırasında tam bir moda ikonuyum” demektense başlığı kullanmak çok daha önemli! Isı kaybını epey azaltıyor ve çok üşüyen bir insansanız kesinlikle takmalısınız.
  1. Deniz tutması: Bazen deniz çok dalgalıdır, tekne epey sallanmıştır ve siz… Oldukça normal, asla bir şeyler okumaya çalışmayın. Uzağa bakmak daha iyi gelecektir. Bunun dışında karaya doğru bakmak, teknenin alt katında oturmak, uzanıp gözleri kapatmak ve hala geçmiyorsa yetkili bir insandan Emedur istemek sizi derdinizden kurtaracaktır.
  1. Dalış öncesi yemek: Dalışlara genelde sabah erkenden teknede buluşarak çıkılır, bu noktada önemli soru kahvaltıda ne kadar yemek gerekir olacaktır. Hafif bir kahvaltı, gaz yapmayacak yiyecekler, protein için yumurta, seviyorsanız mısır gevreği… Hafif tuttuğunuz sürece sizi öğlene kadar tutacak kadar yemek yeterli olacaktır, bol sıvı da tüketmeyi ihmal etmemek de lazım. (Bu noktada dalış öncesi tuvalet ihtiyacınızı gidermeyi de unutmayın- sorumluluk kabul etmiyoruz) Eğer mükerrer dalışınız varsa iki dalış arasında yüksek karbonhidratlı ürünler iyi olacaktır: meyve, ufak bir sandviç ve kurabiye gibi.
  1. Platform: Özellikle BÜSAS teknesinde en kalabalık ve eğlenceli yerdir. Ancak eğer işiniz yoksa orada durmamak herhangi bir dalış teknesi için geçerli bir kuraldır. Hele bir de ABC’leri orada bırakmak, tabii ki yapılmaması gereken bir şeydir. Bununla birlikte gerektikçe platforma yardım etmek de her BÜSAS’lının görevidir.
  1. BC dengesi: Kesinlikle tecrübe ile geldiği herkes tarafından söylenir ama insan çok merak ediyor şu eğitmenler nasıl tam yere çökecekleri sırada harika bir ivme ile duruyorlar! Asla sırlarını paylaşmıyorlar ama söylenen ufak öneriler arasında şunlar mevcut: BC’ye hava gönderme ve hava boşaltma işini az az yapmak, dengeyi sağlamak için nefesi de etkin bir şekilde kullanmak, kontur takibi ile seviyeyi kontrol etmek.
  1. Hava harcaması: Kesinlikle bir yarış değil, ama daha az hava harcamak için de ufak püf noktaları var! Dalış yapmaya alıştıktan sonra hava tüketiminizi elinize almak istiyorsanız size öneriler şu şekilde olacaktır: Sakin olmak; sakin olunca nefes alışverişi de yavaşlar, ayrıca daha derin derin nefes almaya başlarsınız ki bu da hava tüketimini azaltır. Bir diğer öneri ise daha yavaş hareket etmek: aşağıda kimse Padişah’a kelle yetiştirmiyor sonuçta, belli bir tempoda yüzmek nefesinizi kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

Kaynakça:

Scuba Diving

Scuba Diver Life

Good Advice

Scuba Guides