Renkler
derin dünya

Rengarenk balıklar, kıpkırmızı mercanlar… Gerek internet olsun, gerek dergiler olsun, hepimiz bir yerlerde bu manzaralarla karşılaşmışızdır. Su altı dünyasının canlılığı ve renkliliği hepimizi cezbetmiştir. Sonra BÜSAS’la tanışıp bu dünyaya ilk adımınızı atmak istersiniz. Eğitimler, sınavlar, dersler derken bir bakmışsınız, dalışa geçmek için hazır bir şekilde bekliyorsunuz. Sonra dalış başlıyor, sığ metrelerde gördüğünüz süngerler rengarenk, balıklar çok canlı. Derine indikçe renklerin yavaş yavaş kaybolduğunu görüyorsunuz. Her şey biraz mavi sanki. Yoksa o dillerden düşmeyen “mavi dünya” burası mı?

BÜSAS teorik eğitiminde de detaylı şekilde anlatılan bu fenomen, aslında oldukça basit. Gelin önce olayların nasıl geliştiğini somut bir şekilde görelim. Kendell Roberg’in hazırladığı bu videoda derinlere gidildikçe renklerin nasıl değiştiği net bir şekilde anlaşılıyor.

VideoUnderwater Color Loss With GoPro 0 to 155 Feet Depth

Ekran Resmi 2017-12-17 17.13.43

Daha önce de öğrendiğiniz gibi, renklerin su içerisinde kat edebildikleri mesafeler, renklerin enerjisine göre değişir. Sığ metrelerde kırmızı renklerin soğrulması ile başlayan bu olay, turuncu ve sarı renklerin de kaybolması ile devam eder. Videoda da görebileceğiniz gibi, geriye yalnızca mavi ve tonları kalır, tabii karanlığın hüküm sürdüğü derinliklere inmedikçe…

Ne mutlu ki, bu duruma karşı tamamen çaresiz değiliz. Gece dalışlarımızın vazgeçilmezi olan fenerler burada devreye girip renkleri doğal haline daha yakın bir şekilde görmemizi sağlayabilir. Bununla beraber su altı fotoğrafçılarının can dostu flaşlar da su altında gördüğünüz o harika manzaraların görüntülenmesinde çok yardımcı olmaktadır.

Kaynakça

Scuba Diving – Video Shows How Scuba Divers See Colors Change Underwater

 

ETİKETLER: ,