HAVADA YÜZÜKOYUN DURAN DALGIÇLAR – SİLFRA DALIŞ GEZİSİ
gezi

Editörün Notu:  Dünya’da dalınacak ve görülecek yüzlerce doğa harikası bölge var. Bunların bizim de kulüp olarak daldığımız bir kısmı da bizim ülkemizde. Yurt dışındaki dalıcılarımızdan Işıl Dönmez, bizler için İzlanda – Silfra’daki tecrübelerini bizler için yazdı. Keyifli okumalar!

Havada yüzükoyun duran dalgıçlar.

Silfra’da dalmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edebilmek için söyleyeceğim şey bu olurdu. Veya dry suit (kuru elbise) ile havada süzülürken aşağıdaki yarığı izleyebilmek.

Neden gidilir?

Benim için burası ölmeden önce yapmak istediklerim listesindeydi. 2016 BÜSAS Bahar seminerlerinde “En Dalınası 10 Dalış Bölgesi”ni anlatmıştım. Hepsi çok etkileyici görünmesine rağmen burası en “nasıl olabilir?” dedirten yerlerden biriydi (bkz. Google)

Sizin için bu yazının tamamının bu soruyu cevaplandırmanıza yardımcı olacağını umuyorum.

diving-thingvellir

Ne gerekiyor?

Öncelikle kuru elbise eğitimi aldığınızı sertifikayla kanıtlamanız gerekiyor. Internet sayfalarında en az 2 sene tecrübe yazıyor ancak pratikte, eğitmenin de dediğine göre, sadece sertifika yeterli oluyormuş. Dolayısıyla biz üzülerek şnorkelli yüzme yapalım, kuru elbise eğitimi alıp tekrar gelelim diye karar verdik. Bu kısma tekrar değineceğim öneriler kısmında.

Rezervasyon daha kolay olamazdı. Sabah 8 ve öğlen 1 seçeneği var çoğu dalış okulunda, yanlış hatırlamıyorsam. Biz öğleden sonrası için bir önceki gece 23.00 gibi 5 kişi için internet üzerinden rezervasyon yaptırdık. Ayak numarası, boy, herhangi bir ciddi hastalığın varlığı ve benzeri şeyleri rezervasyon sırasında soruyorlar. Geriye kalan tek şey saatinde orada olmak oluyor.

Nasıl bir bölge?

Silfra, Avrasya ve Kuzey-Amerika tektonik plakaları arasında kalan yarığın ismi, Silver Lady (Gümüş Leydi) anlamına geliyor. Thingvellir National Park’ın içinde yer alıyor. Park’ta da bu tektonik plakalar arasında yürüyebiliyorsunuz. İlginç tarafı, bu plakalar her sene birbirinden 2-3 cm ayrılıyorlarmış. Gittiğimizde parkta yürüdüğümüz yarık 5 sene önce oluşmuş mesela.

Silfra’ya gelen su da tektonik plakalar arasından onlarca yılda süzülerek, filtrelenerek gelen inanılmaz bir berraklıkta temiz su. O kadar temiz ki içebiliyorsunuz. Brifingde eğitmen şnorkele su girerse ya çıkarın ya da için, su çok güzel, demişti. Dalıştan sonra bile gidip su şişesini tekrar tekrar doldurup içtik.

Otopark gibi çok genişçe bir alanda bütün dalış okullarının ayrı toplanma noktası var. Sizin boyunuza kilonuza göre kuru elbise, maske, şnorkel, palet, eldiven, başlık sağlıyorlar. Kuşanmanızı onlar yapıyor. Üşüdüğünüzde ıslak elbiseye işeme alışkanlığınız varsa öncesinde gidip deponuzu boşaltın derim, toplanma yerinde kullanacağınız lavabolar oluyor. Kuşandıktan sonra 10-15 dk yürüme mesafesi var suya girdiğimiz platforma.

GOPR6738

Girerken indiğiniz her bir basamakta kuru elbise sizi daha da sarıyor, sıkıyor. Eğer sizin de benim gibi daha önce kuru elbise deneyiminiz olmadıysa çok ilginç bir his. Girdikten sonra palet çırpmayı hiç gerektirmeyecek bir hızda akıntı sizi karşılıyor. Arkanızdan hafifçe iterek gezdiriyor gibi hissediyorsunuz. Bölgenin tur kapsamında en derin yeri 15 m, ortalama da 10m. Çıktığınız yer de girdiğiniz yer gibi merdiven platform. Gruplar 6 kişilik. En önde eğitmen oluyor ve aksiyon kamerasıyla sizin dalış fotoğrafçılığınızı yapıyor. Harika bir özellik: bunları ücretsiz paylaşıyorlar sonrasında.

Canlılık nasıl?

Dalıştan beklentiniz genelde canlı görmekse burası size hitap etmeyebilir zira tek canlı troll hair denilen bu komik yeşil saçakçıklar. Ama suyun senelik ortalama sıcaklığı 2-4 derece olduğu için ve sıcak sularda olduğu kadar plankton olmadığı için de inanılmaz bir görüş sunuyor dalıcılara. Görüş mesafesi 100 metreyi bulan, havadaki görüşünüzle yarışabilecek, gözünüze mavi filtre taktırmışsınız gibi hissettiğiniz bir ortam hayal edin… Hayal etmek bile zor, değil mi?

silfra11

Donmadık mı?

Donduk (:

Olabilecek en sıcak zamanda gitmiş olmamıza, kuru elbise giymemize, şnorkelli yüzme yapmamıza, tek açık kalan kısmımızın yüzümüzde başlık ve maskeden geriye kalan kısımlar olmasına rağmen donduk. Su içindeyken yüzümüz o kadar dondu, dudaklarımız o kadar şişti ki bir süre sonra Onur’la birbirimize söylediğimiz şeyleri biz bile anlayamaz olduk.

Dalış bitiminde sundukları sıcak çikolata ve bisküvi de muhtemelen o zamana kadar içtiğiniz ve yediğiniz en güzel şey gibi hissettiriyor.

Dalış sonrasında sohbet ederken bizim eğitmen Manu’ya bu turların kışın olup olmadığını sorduk. Turlar yıl boyuymuş ama kışın gelenlerden soğuk ve açlıktan bayılanlar oluyormuş. Birisi bayıldığında arabanın klimasını sıcağa ayarlayıp sonuna kadar açarak uyanmasını bekliyorlarmış, sonra da şekerli ve sıcak bir şeyler veriyorlarmış. Biz şaşırınca işe yaradığını söyledi. Bazen sudan çıkıp başlangıç bölgesine gelene kadar elbisenin üzerindeki su donduğu için elbiseyi çıkaramayanlar oluyormuş, onlara da sıcak su döküyorlarmış eriyene kadar. Anlatışından bunun günlük rutinleri olduğunu düşündüm.

snorkelers-hold-hands-in-silfra-iceland-divers-view

Öneriler

Bütün okullar beraber çalışıyor, aralarında bariz bir fark olduğunu düşünmüyorum, hepsine bakıp en ucuzunu seçebilirsiniz, biz öyle yaptık ve epey memnun kaldık sonrasında.

Tabi ki yaz aylarını öneririm. Öğleden sonra da daha iyi, sabah erken kahvaltı yapıp giderseniz bayılma ihtimaliniz azalır, hava nispeten ısınmış olur ve sonrasında parkı gün batımı öncesi/esnasında gezmek (şiddetle tavsiye ediyorum) için zamanınız olur.

Dalışa giderken kot yerine tayt eşofman, üstünüze de kapüşonsuz, fermuarsız termal, polarımsı şeyler giymenizi öneririm. Öbür türlü dalış okulunun dolmuşunun içinde iç çamaşırınıza kadar çıkarıp sonra kuru elbiseyi giymenizi istiyorlar. Rahat ve sıcak kalmak elzem bence.

Dalış sonrasında iyi ki kuru elbise sertifikamız yokmuş da şnorkelli yüzme yapmak zorunda kalmışız dedik. Çok derin bir bölge değil ve görüş mesafesi inanılmaz fazla olduğu için çok bir şey kaçırdığımızı düşünmedik. Hatta bazı insanların elbisesi su almış boyun kısmından; böyle bir durumu şnorkelli yüzmede dengeleyebilirsiniz ama dalışta biraz daha fazla üşüyebilirsiniz. Bir de, anladığım kadarıyla scuba için genelde platformun boş olduğu ve şnorkelli yüzmenin çok yapılmadığı farklı zaman aralıkları olabiliyor, o da çok erken veya çok geç olabiliyor. Fiyat farkına değinmiyorum. Yine de öncesinde bir bakmak lazım. Ama şnorkelli yüzme yapmak durumunda kalırsanız da üzülmenize değecek bir fark olmuyor.
En elzemi de ne olursa olsun, yanınızdakiler ne yaparsa, ne derse desin eldivenlerinizi dalıştan sonra çıkarmayın. Eldivenler yarı kuru. Çıkardığınız andan itibaren hali hazırda ıslak ve soğuk olan parmaklarınız koparılıyor ve tırnaklarınız sökülüyor gibi hissediyorsunuz. O kadar kötü bir acıydı ki içgüdüsel olarak gerçekten söküldüğünü görecekmişim gibi sürekli parmaklarıma bakma ihtiyacı hissediyordum.

Bunlar dışında Silfra, Thingvellir National Park, İzlanda gittiğim en bu dünyadan değilmiş gibi hissettiren yerdi. Herhangi bir sorunuz olursa veya bir gezi planlamaya karar verirseniz seve seve yardımcı olurum.

Mutlu derin maviliklere sağlıcakla kalın!

ETİKETLER: , ,