ALTIN SAÇLI LORELEY’İN CEZBEDEN ŞARKISI
kültür

Editörün Notu: Alman mitolojisinin ünlü Loreley’i; kimilerine göre bir deniz kızı, kimilerine göre ise su perisi. Üyelerimizden Ümran Yungucu, intikam için şarkılarıyla denizcileri derinliklere sürükleyen altın saçlı Lorerey’i anlattı. Keyifli okumalar!

Antik Yunan mitolojisinde denizcileri çağıran “sirenler” gibi, bir Alman efsanesinde de Loreley Kayası’nda oturup ağlayarak gemileri üzerine çekip batmalarına neden olan Loreley adında, kimilerine göre bir su perisi kimilerine göre de bir deniz kızı var. Bu karakterin ortaya çıkış nedeniyse, Heinrich Heine’nin 1824’te Alman yazar Clemens Brentano’nun 1801’de yazdığı bir şiirdeki olaydan yola çıkıp “Die Lorelei” ismindeki şiiri yazması. Heine, Brentano’nun yarattığı sevgilisi tarafından terk edilip kendini kayalardan atan kederli güzelden ilham alarak kayaların üstünde oturup büyülü şarkısıyla denizcileri lanetleyen altın saçlı Loreley’i yaratmıştır.

Mitoloji kısmını bir kenara bırakırsak, Almanya’daki Ren Nehri’nde bulunan Loreley Burnu bölgenin en tehlikeli noktasıdır. En tecrübeli gemicilerin bile korkulu rüyası olan Loreley Burnu, yaşanan pek çok trajedi nedeniyle ünlenir. Ancak günümüzün gelişmiş navigasyon sistemlerine rağmen zaman zaman meydana gelen gemi kazalarını sadece bölgenin coğrafi özelliklerine bağlamak, insanoğlunun hikâye anlatıcılığına elbette pek yakışmaz. Şiirdeki karakterden, tüm bu kazalardan ve bölgedeki şelalenin çıkardığı sesten esinlenen halk, bu karakteri giderek efsaneleştirerek yaratıldığı zamandan daha öncesine atfeder ve böylelikle ortaya Cermen mitolojisinin “mırıldayan kaya” anlamına gelen Loreley Efsanesi çıkar.

 

Efsanenin bir versiyonuna göre, güzelliği her gören erkeğin başını döndüren, söylediği şarkılar herkesi kendinden geçiren, saçları güneş gibi parlayan Loreley adındaki bir kadın sevgilisi tarafından terk edilir ve kederinden kendini öldürmek ister. Yörenin psikoposu da altın saçlı güzeller güzeli Loreley’in kendini öldürmesine dayanamayacağı için onu Ren Nehri üzerindeki kayalıklarda bulunan bir manastıra kapatmaya karar vererek 3 askerle birlikte onu oraya gönderir. Loreley yolda, sevgilisinin bir gemiyle gidip bir daha dönmediği ufka son kez bakmak için izin ister ve kendini kayalıklardan nehrin azgın sularına bırakıverir. O günden itibaren o kayalıklarda sevgilisine duyduğu kinden dolayı intikam almak isteyen Loreley denizcileri mest etmeye başlar. Aysız gecede bile güneş gibi parlayan saçlarını tarayarak şarkısını söyleyen Loreley’in büyüsüne kapılan denizciler gemilerinin kayalıklara çarpmasını önleyemezler.

Bu versiyonunda Loreley’in kederli bir kadından tuzağa düşürücü su perisine dönüşümünü görürüz, diğer bir versiyonu da şu şekildedir: Loreley, Ren Nehri’nde yaşayan ölümsüz bir deniz kızıdır ve bir balıkçıya aşık olur. Başka kadınların da sevgilisine aşık olduğunu öğrenen Loreley bunu çok kıskanır. Sevgilisini de sonsuza dek sadece onunla kalsın diye kendisinin yanına – Ren Nehri’nin en derin köşelerine- şarkısıyla cezbederek çeker ve boğulmasına neden olur. Ama bu ona yeterli gelmez. Yine kayanın üzerine oturarak şarkısıyla diğer denizcileri de nehrin derinliklerine çekmeye devam eder.

Şimdilerde artan gürültüden dolayı Loreley’in mırıltıları pek duyulmasa da heykeli bölgede Ren Nehri’nden geçen gemileri gözetlemeye ve halka göre yeni kazalara neden olmaya devam ediyor.

Bu efsaneyi öğrenmemi sağlayan Scorpions’un Sting in the Tail albümünden Lorelei parçasını sizlerle paylaşarak veda ediyorum.

Bölgedeki Lorelei Heykeli ve Yakın Tarihli bir Gemi Kaazası

 

Kaynakça

https://myfairyland.jimdo.com/mermaid/lorelei/

https://www.britannica.com/topic/Lorelei-German-legend

https://www.uexpress.com/tell-me-a-story/2010/10/24/the-siren-lorelei-a-german-folktale

 

ETİKETLER: , , ,