İSKOÇYA’NIN KUZEYİNDEKİ SIR
araştırma

Ediörün notu: Su altının her bir köşesi, sakladığı sürprizlerle dalıcıları büyülüyor. Bu sır dolu dalış bölgelerinden biri olan Scapa Flow, barındırdığı gemi batıkları sayesinde “Avrupa’nın en iyi batık bölgesi” olarak anılıyor. Yeni üyelerimizden Hasan Basri Şahin, bölgenin sırrını bizler için araştırdı. Keyifli okumalar!

Tüplü dalış tutkunları için dalış yapılacak bölgenin fiziki koşulları oldukça önemli olduğu sugötürmez bir gerçektir. Su altına inen her birey, dalış öncesinde dalış lideri tarafından yapılan ön bilgilendirme ile dalış süreci ve dalış yapacağı yer hakkında etraflıca bilgi sahibi olur. Kimi zaman deniz çayırlarının (posedonia’ların) yoğun olduğu Datça dalış bölgesi kimi zaman batık uçakla karşılaşabileceğiniz bir Bodrum koyu size ev sahipliği yapabilir. Ülkemizin yanı sıra dünyada da ilgi uyandıracak ve dalışçıları heyecanlandıracak, canlı çeşitliliğin yüksek olduğu yerlere ek, tarihe ışık tutan birçok merkez bulunmaktadır. Bunların bir tanesi dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin radarındaki Scapa Flow’dur.

İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Scapa Flow bölgesi, 1919 yılında 1. Dünya Savaşından mağlup ayrılan Almanya’ya ait 74 gemiye liman olmuştur. İtilaf devletleri tarafından savaş ganimeti olarak görülen bu gemilerin taksimi yapılamadığından gemiler günümüzdeki İskoçya açıklarındaki bu bölgede demirlenmek zorunda bırakılmıştır. 70’ten fazla gemi, donanmayı teslim etmek istemeyen Alman Amiral Von Reuter tarafından kasten batırılmıştır. Günümüzde başlıca – Markgraf, Kronprinz Wilhelm ve König, her biri 177 metre uzunluğunda ve 25.390 ton kadar ağırlığında üç savaş gemisi, Hafif Kruvazörler – Dresden, Brummer, Coln ve Karlsruhe, olmak üzere dört ve toplamda 7 gemi, 24-45m derinlikte, görüş mesafesi ise 20 m‘ye kadar artan bu yerde batık durumundadır. Bunlara ek olarak, bir de V-83 torpido ve denizaltı muhribi, Rysa Little Adası‘nın yanında 12 m derinlikte yer almaktadır. Avrupa’nın en iyi batık bölgesi olarak nitelendirilen bu bölge her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.Batıkları incelemek için buraya tıklayınız.

Batık Gemi ve Bir Tüplü Dalıcı

Dünya savaşları dönemi, atom bombasının test edilme sürecinde hava küreye bırakılan atomik kimyasalların etkisi ve atom bombasının direkt kullanılması, dünya üzerinde bulunan bütün madenlere zarar vermiş, doğadaki saf çelik rezervine ağır darbe indirmiş. Bu noktada Scapa Flow bölgesi kilit rol oynamıştır, çünkü yapımında saf çelik  kullanılması gereken kimi aletler için bu bölgede bulunan batık gemilerden faydalanılmaktadır. Radyoaktiviteden en az etkilenenler olan ve saf haline en yakın biçimde kendini koruyan bu batık, dalış tutkunları için bir diğer cezbedici faktör özelliğini taşıyor.

KAYNAKÇA

https://en.wikipedia.org/wiki/Scuttling_of_the_German_fleet_at_Scapa_Flow

http://www.scapascuba.co.uk/diving/8-diving/4-scapa-flow-diving.html

Macdonald, Rod, Dive Scapa Flow, Scotland, Whittles Publishing, 2011.