DERİNLİK SINIRININ ÜSTÜNDE HAVUZ DALIŞLARI
derin dünya

Editörün notu: Üyelerimizden Berfin Yardımcı, her BÜSAS’lının ilk dalış deneyimi olan havuz dalışları hakkında yazdı. Elbette yazıya konu olan havuzlar, Bebek Havuz’dan çok daha derin…

Kimi Bodrum kimi Fethiye, kimi Kemer kimi Kaş dese de bir BÜSAS’lının ilk dalış deneyimidir havuz dalışı. Zamanla 2 dakikada giymeyi öğrendiğimiz elbiseyi yarım saatte giydiğimiz, maskeye ilk kez tükürdüğümüz, 2*’ların yardımı ile rampaya zar zor çıktığımız ve atabildiğimiz en büyük adımla suya girdiğimiz bir deneyim… Peki su altında ilk kez nefes aldığımız, aslında ilk dalışımızı gerçekleştirdiğimiz havuz dalışına bakış açımızı değiştirebilir miyiz? Bir başka deyişle: Havuz dalışlarını zorunluluktan yaptığımız antrenman dalışlarından öteye taşıyıp uğrunda yol kat edip zaman ayırdığımız bir aktivite haline getirebilir miyiz?

Evet canlılığı, yer şekillerini, doğa ile iç içe olmayı çok seviyoruz. Peki deniz ve okyanuslara olduğu kadar havuzlara da dalış yapmak çok keyifli desem inandırıcı olur muydu? Havuz dalışları demişken, canlıları görmek için tonlarca paralar ödenen ve hayvanların doğal ortamlarından tutsak edildikleri tesislerden bahsetmiyorum. Bu havuzlar tamamen dalıcılara ilginç deneyimler yaşatmak için tasarlanmış yerler, yani keyfimiz yerindeyken gönlümüz de rahat olabilir! Kim demiş havuz dalışları her zaman sıkıcı olmalı diye? Gelin SD veya SCUBA yapılabilen havuzları birlikte inceleyelim.

 1. Abyssea – Civaux, Fransa

fransa1

Derin havuzlardan en sığ olanı Abyssea ile başlayalım. Fransa’da bulunan, çok sevdiğimiz “Le Grand Bleu” filminin ismini slogan olarak taşıyan bu havuzun derinliği 20 metre, çok derin gelmemiş olabilir ama 1*lar için hala maksimum dalış limitinin üzerinde. Bu tesiste hem Serbest Dalış hem de SCUBA yapılabiliyor. Acemiler içinse yine hem SD hem SCUBA eğitimleri mevcut.

2. Nemo33 – Brüksel, Belçika

nemo1

Dünyanın en derin havuzu olma rekorunu açıldığı tarihten Y40’ın açılışına kadar elinde bulunduran Nemo33, 2004 yılında Brüksel’de kullanıma sunuldu. Havuzun maksimum derinliği 34,5 metre ve 10 metre derinlikte çeşitli yapay su altı mağaraları bulunuyor. Bu havuzun yapılış amaçları arasında ise dalış eğitimleri vermek, eğlence merkezi olmak ve çeşitli film prodüksiyonlarında mekân olarak kullanılmak var. Ayrıca Popular Mechanics’e göre de dünyanın en ilginç 18 havuzu arasında bulunuyor.

 3. Y40 – Venice, İtalya

Y40_2

Guinness Rekoru kıran Y40, Emanuele Boaretto tarafından tasarlandı ve 2014 yılında Venice’de bir otelde açıldı. 42,15 metre derinlikle açıldığında bir dünya rekoruna imza atıldı. Bu havuzda 1,3 metreden başlayan kademeli derinlikler sayesinde güvenli bir SCUBA deneyimi yaşamak mümkünken SD ile en derine direkt ulaşmak isteyen serbest dalıcılar için de 40 metrelik bir huni bulunuyor. Ayrıca bayıla bayıla izlediğimiz Julie Gautier yönetmenliğinde çekilen su altı filmi “AMA” da bu havuzda çekildi.

4. DeepSpot – Mszczonów, Polonya

polonya1

Guiness tarafınca resmi olarak deklere edilmese de Polonya’da bulunan DeepSpot şimdilik dünyanın en derin havuzu. Bu havuzun derinliği tam 45 metreyi buluyor. Havuzun mimarisinde ise Büyük Mavi Çukurdan esinlenilmiş. Dalıcılar için daha ilgi çekici hale getirilmesi için havuzda çeşitli tüneller, küçük bir gemi enkazı, yapay su altı mağaraları ve Maya kalıntılarının taklidi bulunuyor. İsteyenler bu tesiste dalış eğitimlerine katılabiliyorlar.

Bonus: Blue Abyss – Cornwall, İngiltere

uk1

50 metre ile dünyanın en derin havuzu unvanının sahibi olması planlanan “Blue Abyss” 2023 yılında Cornwall, İngiltere’de açılacak. Öyle bir büyüklük düşünün ki, firmanın belirttiği üzere, havuzun hacmi tamı tamına 168 milyon kupa çaya denk gelecek. Bu havuzun dalıcılar için çekici bir tesis olmaktan çok daha öte hedefleri var. Proje CEO’su John Vickers’ın açıklamasına göre bu havuz ticari dalışların yanı sıra astronot eğitimleri yapılabilecek, su altı robotik teknolojisinin gelişimine katkı sağlanabilecek, astronotların eğitimleri için kullanılabilecek.

Bonus 2: Bebek Havuz – Türkiye

bebek

Dünyanın en eğlenceli ve bilgilendirici havuz dalışlarının yapıldığı Bebek Havuz’un ve kışın -10 derecede saatlerce suda duran 3*’larımızın hakkı ödenmez diyor, biraz nostalji ile sizleri baş başa bırakıyorum.

 

Kaynaklar

https://edition.cnn.com/2021/06/04/world/world-s-deepest-pool-scli-intl-gbr/index.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Hotel_Terme_Millepini

https://en.wikipedia.org/wiki/Nemo_33

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Abyss

https://en.wikipedia.org/wiki/Deepspot

https://www.vert-marine.com/abyssea/plongee/