DÖRT DÖRTLÜK SAROS: İBRİCE
gezi

Editörün Notu: BÜSAS’ta yaz demek Saroslar demektir. Hafta sonları İstanbul’dan kaçtığımız, yıldızların altında kamp yaptığımız bu gezilerin yeri her zaman başkadır BÜSASlılar için. Üyelerimizden Hasan Basri Şahin, bu yaz düzenlediğimiz Saroslardan 6.’sını; İbrice’yi anlattı. Editör olarak bu güzel yazı için; 6.  Sarosu düzenleyen kişi olarak da bu jesti için Basri’ye çokça teşekkür ediyorum. Anıları ölümsüzleştiren şeyler yazılar ve fotoğraflardır. Öyleyse birlikte ölümsüzleştirdiğimiz bu geziye Basri’nin perspektifinden bakalım! Keyifli okumalar!

İbrice Liman’ından kalan bol yıldızlı, geceleri kurt sesli, 7/24 boomer sohbetli, baloncuk üflemeli, kesmece karpuzlu, şişme yatak pompalamalı gezimizden herkese merhaba.

toplu foto

Gezi yazıma başlamadan önce herkese Guiza Selamı vererek başlamak istiyorum.

(Guiza Selamı verenler soldan sağa: Derin Ç., Merve B., Şoförümüz Süleyman G., Ulaş Ü.)

Guiza Selamı

Dört başı mamur gezi yazımızda, bol yıldızlı bir gökyüzü altında yapılan derinlemesine sohbetlerimizden ve gezi klasiği olmuş fakat etkisini hiç yitirmemiş eğlencelerimizden bahsedeceğim.

Kimisinde zodyak ile gittiğimiz Cehennem ve Kiremit, kimisinde kıyıdan dalışa geçtiğimiz Cennet dalış bölgelerinde rivayetlerden uzak gördüğümüz fok balıkları, deniz kaplumbağaları, orfozlar, lahozlar, mürenler, mığrılar dalış keyfimize keyif kattı.

IMG_3323
Sadece ve sadece 2 gün süren ancak etkisi halen yüreklerde hissedilen ve kısa olmasına karşın 3 farklı bölgeye toplamda 4  dalış sığdırılan bu gezi için kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Saros gezilerinin bir diğer güzelliği ise geceleyin gökyüzünün açık olduğu zamanlarda yıldızların altında sohbetler edilmesidir. Bu sebeple gezimize renk katan en büyük etkenlerden bir tanesi gökyüzünün pürü pak olmasıydı. Yalnızca gökyüzünün apaçık görünmesi yıldızları anlamlandırmamız için yeterli olmayacağına eminim sizler de katılıyorsunuzdur. Neyse ki gökyüzüne gönül vermiş bir Büsaslı (Mert D.), yanında getirmiş olduğu özel gözlüğü sayesinde bizlere Küçük Ayı, Büyük Ayı, Kuzey Yıldızı, Venüs ve Samanyolu Galaksisinin tayini konusunda bilgiler verdi ve bizleri, uygulamalı olarak aktardığı bu bilgiler sayesinde gökyüzü hakkında bilgi sahibi yaptı.

mertt ve gözlük

Kimi özel ve güzel anlar da gezilerimize denk düşmüyor değil. Eski Muay-Thai’ci, aktif dalıcı Ayşe Y.’nin doğum gününü, çok büyük bir coşku ile kutladık. Ancak öyle anlaşılıyor ki coşkunun sebebi Ayşe’nin mutluluğu paylaşmaktan ziyade yoğun geçen günün ardından yenilecek pasta gerçeği gibiydi. Çünkü Ayşe’nin ısrarlı fotoğraf çekilmek istemesine karşın pastanın 15 saniye içerisinde bitmiş olması ve geriye Ayşe’nin mahsülü yanmış çiftçi edasıyla karpuz yemesi bunu destekler nitelikte olduğunu düşünüyorum. Afiyet olsun Ayşe! Ve iyi ki doğdun Ayşe!

ayşe karpuz

Büsaslı dediğin su altında bıraktığı baloncuklarla yetinmez su üstünde de baloncuklarla oynamaya devam eder. Baloncuklara hükmedebilmek adına kendini geliştirir. Buraya sizler için ufak bir video bırakıyorum. Baloncuklara yön vermek isteyen Büsaslıları Saros gezilerine davet ediyorum.

Sıcak yaz günlerinde gittiğimiz Saros’ların en keyifli yanı hem dinlendiğimiz hem de karnımızı doyurduğumuz yemek molaları. Dönüş yolunda uğradığımız Keşan Kipa’nın ismini bile duymak bir Büsaslı için çölde vaha görmeye benzetilebilir. Kimi zaman açlıktan bitap düşen Büsaslı yemek yerken kendinden geçebiliyor. İşte tam da bu noktada objektiflere yakalanan Derin Ç. bizlere bir kez daha hatırlatıyor: “Büsaslı dediğin fotojenik olur. Yemek yerken hiç acele etmez.”

derin

Bir diğer konu ise “pillow talk“. Saros gezilerinin konaklaması çadırlarda yapıldığından kulüp içi samimiyet ve derinlikli sohbetler yoğunlaşıyor. Burada derin sohbetlerine kırmızı led ışık ile otantik hava katan iki büsaslıyı görmektesiniz. Sizler de birkaç led ışık, bir çadır ve tabii ki tüm planlaması özenle yapılmış harika bir gezi organizasyonu ile böylesine keyifli sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.

pillov talks

(Fotodakiler soldan sağa: H. Basri Ş., Ulaş Ü.)

Bu gezimiz yine tabii ki Malzo’da başlamıştı ve şaşırılmayacak biçimde Malzo’da son buldu.

malzo

Bu keyifli gezi için Saros sahibi 3*’larımızdan Maide İdil İspir’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve sizlere de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Başka gezilerde görüşmek üzere!