Garip Su Altı Canlıları – 1
canlı
Güneş Balığı (Sun fish)

Güneş Balığı (Sun fish)

Güneş balığı, Latince adı ile “Mola Mola”, kemikli balıklar arasında en ağır olan balık türü olarak kabul edilir. Şekli yuvarlağa yakındır; baştan kuyruğa 4 metre, sırttan karnına kadar ise 3 metreye kadar uzayabilir. Yuvarlak şeklinin sebebi ise yumurtadan çıktıktan sonra kuyruk yüzgeçlerinin asla büyümemesidir. Bu boyutlarına yakışır bir şekilde kilosu ise yaklaşık 2,200 kilograma kadar gelebilir. Bu kocaman vücutlarında birçok parazit yaşar ve bu durum onlar için sorun oluşturabilir; bu nedenle küçük balıklar ve kuşlar onlar için iyi yardımcılar olurlar. En sevdikleri yemek denizanasıdır. Okyanuslarda yaşarlar ve insanlara karşı çok meraklı olabilirler- ama tamamen zararsızdırlar!

Goblin Köpekbalığı (Mitsukurina owstoni)

Goblin Köpekbalığı (Mitsukurina owstoni)

Goblin Köpekbalığı, Latince adı ile “Mitsukurina owstoni”, görünüş itibariyle çok korkutucu bir köpekbalığı türüdür. Kocaman öne doğru uzayan bir çıkıntısı vardır ve bu çıkıntıdaki elektrik dalgalarını algılayabilen sensörleri ile avının yerini tespit edebilir. Okyanusların diplerinde ve 200 metre civarında, güneş ışığının gelmediği yerlerde yaşamayı tercih ederler. Renkleri diğer köpekbalıklarından farklı olarak pembedir, ama okyanus diplerinde yaşadıkları ve nispeten yavaş oldukları için insanlar tarafından görülmesi zordur.

Taş balığı (Synanceia)

Taş balığı (Synanceia)

Taş balığı, “Synanceia”, yaklaşık 40 cm boyu ve 2 kilogram olan kütlesine rağmen bilinen EN zehirli balıktır. Zehirleri sırt yüzgeçlerindeki dikenlerde bulunur. Bu balıkları zehirlerini avlanmak için değil, korunma mekanizmaları dahilinde kullanırlar. İsimlerini aldıkları gibi su yüzeyinde taş gibi kamufle olurlar ve avları yaklaştığında çok hızlı bir şekilde saldırarak onları yakalarlar. Genellikle Hint-Pasifik okyanusunda bulunurlar.

Engerek balığı (Chaulidous Sloani)

Engerek balığı, “Chaulidous  Sloani”, mavimsi gümüş rengi ve ortalama 30cm olan boyu ile denizlerin en vahşi avcılarından biridir. Çoğunlukla vakitlerini yüzeyden 1500 metreden daha derinde geçirirler, ancak geceleri avlanmak için 600 metre civarına çıkabilirler. Kocaman dişleri ağızlarından taşacak kadar büyüktür; hatta bu nedenle “fangfish” olarak da bilinirler. En ayırt edici özelliklerinden biri sırtlarında yer alan fotofor adında bir organdır; bu organın ucundan yayılan biyolüminesans (ışık) ile avlarını ve tabii ki olası eşlerini etkilerler. Her ne kadar çok yırtıcı bir balık türü olsalar da çok derinde yaşadıklarından insanlarla çok bir etkileşimleri yoktur.

Kaynakça

Mola Mola: The Weirdest Fish in the Ocean?

Mola (Sunfish)

Goblin Shark – Mitsukurina owstoni

Stonefish: The Most Venomous Fish in the World

Viperfish (Chauliodus sloani)